کمیته گزارشگران حقوق بشر- دومین مراسم سالگرد شهادت مسعود هاشم‌زاده که در جریانات اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری در روز سی خرداد به شهادت رسید، در شرایطی برگزار شد که نیروهای امنیتی صبح روزی که قرار بود مراسم برگذار شود به روستای محل دفن وی رفته و با پرس و جو از اقوام و نزدیکان این شهید، نسبت به برگزاری این مراسم هشدار داده بودند.

DSC02691.jpg

اخبار رسیده از سوی برخی از شرکت کنندگان در مراسم، حاکی از آن است که نیروهای امنیتی به تهدید خانواده هاشم زاده بسنده نکرده و ساعتی پیش از حضور خانواده و دوستان این شهید بر مزار او، اقدام به کندن بنری که به جای سنگ، بر مزار آن شهید بود کردند.


DSC02690.jpg

هم‌زمان با حضور خانواده و دوستان بر سر مزار، نیروهای لباس شخصی و ماموران نیروی انتظامی در اطراف گورستان مستقر شده و با اعلام اینکه از اطلاعات شهر رشت به آن‌ها دستور داده شده است تا جمعیت را متفرق کنند، از والدین مسعود خواستند تا هر چه زود‌تر محل را ترک کنند. این در حالی است که در طی مدت حضور مردم بر سر مزار این شهید، ماموران لباس شخصی در حال به فیلم برداری از چهرهٔ حاضران بودند.

DSC02689.jpg

لازم به ذکر است از آنجایی که از خانوادهٔ این شهید خواسته شده است تا سنگ ساده‌ای بدون عکس و ذکر علت مرگ بر مزار نصب کنند، خانواده این شهید از نصب سنگ بر مزار او خود داری نموده و تنها بنری که حاوی عکس این شهید و علت و زمان شهادت بود را بر مزار اوگذاشته بودند که در دومین سالگرد شهادت این شهید، نیروهای انتظامی این بنر را با خود بردند.

DSC02688.jpg

مسعود هاشم‌زاده که در روز ۳۰ خرداد در تهران به شهادت رسیده بود، توسط خانواده به رشت منتقل شده و در روستایی در اطراف رشت دفن شد.