جرس: دکتر احمد شهید، گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل متحد، امروز (چهارشنبه) در مقر این سازمان در ژنو از دولت جمهوری اسلامی خواست به او اجازه دهد تا برای بررسی وضع حقوق بشر به ایران سفر کند.

به گزارش خبرگزاری های بین المللی، دکتر احمد شهید که در مقر سازمان ملل در ژنو با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، ابراز امیدواری کرد که مقام‌های ایرانی در مسیر «عمل به تعهدات بین‌المللی خود در زمینه حقوق بشر» گام بردارند. ماموریت آقای شهید برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از روز دوشنبه اول اوت/۱۰ مرداد آغاز شده است.

احمد شهید تاکید کرد که بطور کتبی خود را به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران معرفی کرده و بر خواست خود جهت سفر به ایران تاکید نموده است.

«احمد شهید» وزیر سابق امورخارجه مالدیو از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل مامور شده تا گزارشی جامع درباره وضعیت ایران ارائه کند.

در گزارش او به تمام مصادیق نقض حقوق شهروندان از حقوق زنان و اقلیت های قومی و مذهبی گرفته تا نقض آزادی های سیاسی و اجتماعی پرداخته خواهد شد. مقام های جمهوری اسلامی تاکنون دست رد به سینه وی زده و نشانه ای از همکاری با او در تهیه این گزارش ابراز نکرده اند. در شرایط کنونی احتمال حضور او در ایران و گفتگوی رود رو با قربانیان نقض حقوق بشر بسیار اندک است .

شورای حقوق بشر سازمان ملل با انتخاب «احمد شهید» به عنوان گزارشگر ویژه در امور ایران نگاه های بسیاری را متوجه خود کرده است. اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز جمعه، ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد)، احمد شهید، وزیر امور خارجه سابق مالدیو و فعال حقوق بشر را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران انتخاب کردند، که بر اساس مصوبه شورای حقوق بشر، گزارشگر ویژه موظف است گزارش‌های مربوط به نقض حقوق بشر در ایران را بررسی کرده و گزارش نهایی خود را در نشست در ماه سپتامبر، به اعضای شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کند.

از دید مخالفان حکومت این گامی مهم از توجه جهانی به مساله نقض سیستماتیک حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی است. آنها انتظار دارند که گزارش آقای شهید بتواند به فشارهای جهانی بیشتر علیه آمران و عاملان نقض حقوق بشر در ایران منجر شود. این در شرایطی است که مقام های ایران نه فقط روی خوش به تصمیم شورای حقوق بشر نشان نداده اند بلکه به صراحت مخالفت خود را با انتخاب گزارشگر ویژه ابراز کرده اند.

آنها گفته اند که اجازه سفر آقای شهید به ایران را نخواهند داد و در رسانه های حکومتی نیز از وی به عنوان جاسوس ایالات متحده نام برده اند.

مقامات مختلف قضایی، پارلمانی، اجرایی، نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی، مورد حمله و اعتراض قرار گرفت و ورود و حضور وی را «غیر قابل قبول» خواندند، اما این اقدام استقبال فعالان حقوق بشر و فعالان ایرانی را به دنبال داشت، که در یکی از آخرین واکنش‌ها، ۶۷ نفر از چهره‌های شناخته‌شده ایرانی مقیم خارج از کشور، در نامه‌ای به احمد شهید، به او هشدار دادند که «تجاوزات حکومت جمهوری اسلامی» در ایران به حقوق بشر به «سطح بی‌سابقه‌ای» رسیده است.

گفتنی است با تعیین احمد شهید به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران، ابتدا علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه گفت که این کشور، خود خواستار تعیین «گزارشگر موضوعی» بوده است و این فرد به تهران سفر خواهد کرد. وی بلافاصله بعد از سخنان مقامات دیگر، سخنانش را پس گرفت و از مخالفت دولت خبر داد.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه نیز، اول تیرماه اعلام کرد که «پذیرش گزارشگر» از سیاست‌های کشور نیست.