بدينوسيله جنبش سبز گيلان به اطلاع شما عزيزان ميرساند كه پاسخ هاي مرتبط با طرح » پرسش و پاسخ جنبش سبز گيلان » آماده شده و بزودي در سايت قرار داده خواهد شد ، لذا براي آشنايي شما عزيزان با چگونگي روند پاسخگويي تصميم بر آن شد تا مقدمه اين طرح كه توضيحي پيرامون چيستي آن است در سايت قرار گيرد ، از همه شما عزيزان درخواست مي كنيم تا به مطالعه اين مقدمه كوتاه بپردازيد
با تشكر فراوان
جنبش سبز گيلان

اواخر خرداد 90 جنبش سبز گیلان * با توجه به تجربه های گذشته و به جهت رفع سوالات و ابهامات که همواره یکی از دلایل اصطکاک در مسیر حرکت جنبش اجتماعی محسوب شده است ، طرحی با عنوان » پرسش و پاسخ » راه اندازی کرد و از مخاطبان خویش درخواست نمود تا سوالات وابهامات خویش را جهت دریافت پاسخی مناسب ارسال کنند . گروه پاسخگويي جنبش سبز گیلان که از جوانان ، دانشجویان و فعالان جنبش سبز ایران تشکیل شده است پس از پایان مهلت اعلام شده و پس از دریافت سوالات پاسخگویی به آنها را آغاز کرد که در این میان اهمیت موضوع و مفاهیم نهفته در سوالات زمان پاسخگویی را بیش از حد انتظار » بیش از یکماه »  افزایش داد.

 جنبش سبز گیلان با دسته بندی سوالات در 4 دسته مفاهیم که خود به زیرمجموعه های حاکمیت مردم ، نقش و چگونگی رهبری در جنبش سبز ، آزادی و دموکراسی ، نقش دین در جنبش سبز ، تکثر عقاید و مبارزه بدون خشونت تقسیم می شود ، اهداف و خطی مشی جنبش سبز ایران ، سوالات تاریخی و هویت و ماهیت جنبش سبز گیلان کار را آغاز و پس از تحقیقات جامع و بحث و تبادل نظر نسبتا طولانی پیرامون مفاهیم نهفته در سوالات کار پاسخگویی را با حساسیت برآمده از ارج نهادن بر دیدگاههای همراهان سبز ، آغاز نمود .

علت دسته بندی فوق از آن بابت است که بسیاری از سوالات و ابهامات به تبیین شفاف و مناسبی از برخی مفاهیم مهم مانند : حاکمیت مردم ، نقش و چیستی رهبری در جنبش سبز ، نقش دین در جنبش سبز ، مبارزه بدون خشونت و … نیازمند است و پاسخ در شناخت از مفهوم آنها نهفته است علاوه در این بین به برخی سوالات به صورت  ختصاصی پاسخ داده شده است که در راستای پاسخ عمومی هر دسته قرار می گیرد و مکمل آن محسوب می شود .

در این طرح پیشنهاد شد تا از میثاق همراهان سبز » منشور جنبش سبز ، ویراست دوم » نیز برای پاسخگویی بهره گرفته شود بدین صورت که با ایجاد بخش اشاره ، به پاسخگویی به تمامی سوالات با استناد به منشور جنبش سبز ، ویراست دوم اقدام شده است تا علاوه بر یادآوری اهمیت بالای این میثاق ، اشتراک  و همسان بودن پاسخ ها با منشور مشخص گردد .

در دسته بندی سوالات ، اکثریت سوالات در دسته های متفاوت ظاهر می شوند که دلیل این امر تلاش برای توضیح وجه های متفاوت سوالات برای جلوگیری از خلط مباحث گوناگون با یکدیگر است . همچنين در برخي سوالات براي جلوگيري از سوء تفاهمات احتمالي ، ويرايشي بسيار مختصر صورت گرفته است به گونه اي كه به مفهوم سوال ضربه اي وارد نشود ، در اغلب اين سوالات بخش هاي مرتبط با تجربه هاي تاريخي كه محل بحث هاي گوناگون اند حذف شده است كه
از اين بابت از تمامي پرسشگران عزيز پوزش مي طلبيم و همزمان از همكاري ، صبر و بردباري ايشان سپاسگزاريم .

بنا به توضیحات فوق ، از تمامی همراهان سبز درخواست و پیشنهاد می کنیم تا به مطالعه کامل نشریه » طرح پرسش و پاسخ جنبش سبز گیلان » بپردازند تا ارزش سوالات ایشان با همراهی و پیوند با پاسخ های بیان شده بیش از پیش آشکار گردد .

 بخش » این روزها »  نیز که در صفحات این طرح قرار داده شده است  پیرامون مهم ترین خبر این روزهای سپهر سیاسی ایران یعنی انتخابات مجلس گردش می کند که اهمیت پرداختن به آن بر هیچ کس پوشیده نیست .

در این طرح از تصاویر و طراحی های زیبای یاران گمنام جنبش سبز ایران بهره گرفته شده است که باور ما بر این است که کیفیت کار را به مراتب بالا برده است لذا از این طریق از تمام یاران همیشگی جنبش سبز مردم ایران که با خلوص نیت و بدون هیچ چشم داشتی در جهت دستیابی به آزادی و آرمان شهدای جنبش سبز تلاش می کنند کمال تشکر و قدردانی را داریم . همچنین از تمامی پرسشگران عزیز که این طرح با همت ایشان به راه افتاده است بی نهایت ممنونیم

و سخن آخر اینکه ، از تمامی همراهان ، یاران و مردم عزیز ایران که این نشریه را مطالعه می فرمایند درخواست می کنیم تا در صورت تمايل پیشنهادات ، انتقادات ، ابهامات و سوالات خویش رابرای ما ارسال کنند ، گروه پاسخگویی جنبش سبز گیلان از این امر به شدت استقبال می کند و ادامه اين طرح به همراهي شما عزيزان بستگي دارد .

 با آرزوی سلامتی و آگاهی برای آحاد مردم ایران

با تشکر و سپاس فراوان

جنبش سبز گیلان

 * همواره بر اين موضوع اعتقاد و مصرانه تاكيد داريم كه جنبش سبز گيلان متشكل از تمامي آزاديخواهان گيلاني است كه همسان با خواست و اراده مردم ايران در جهت دستيابي به عدالت و برابري تلاش مي كنند و يقينا ايشان نيز در به ثمر رسيدن اين طرح سهيم هستند .