بشار اسد ، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را با خون بدرقه کرد

نماز جمعه در چند شهر سوریه به تظاهرات و درگیری‌های شدید منتهی شد و دست‌کم چهار نفر پس از نمازجمعه به دست نیروهای حکومتی کشته شدند. امیر قطر، سرکوب‌ها در سوریه را محکوم کرد. شورای امنیت نیز رایزنی پیرامون تحریم سوریه را آغاز کرده است، اما نمایندگان چین و روسیه حاضر به شرکت در این رایزنی‌ها نیستند….

همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان که در سوریه به نام جمعه «صبر و استقامت» نامگذاری شده بود ، تظاهرات مخالفان حکومت بشار اسد با تیراندازی و کشته شدن سه نفر و مجروح شدن بسیاری از تظاهر کنندگان همراه شد.

به گزارش کلمه به نقل از منابع بین‌المللی، نماز جمعه در چند شهر سوریه به تظاهرات و درگیری‌های شدید منتهی شد. امیر قطر، سرکوب‌ها در سوریه را محکوم کرد. شورای امنیت نیز رایزنی پیرامون تحریم سوریه را آغاز کرده است، اما نمایندگان چین و روسیه حاضر به شرکت در این رایزنی‌ها نیستند.

تظاهرکنندگان: نفر بعدی تو هستی اسد!

به گزارش خبرگزاری آلمان، تظاهرکنندگان در بیشتر شهرها، با توجه به فراری شدن معمر قذافی شعار می‌دادند: «نفر بعدی تو هستی اسد!»

همچنین خبرگزاری فرانسه گزارش داد، در اعتراضات امروز، جمعه چهارم شهریورماه در شرق و غرب سوریه و همچنین شهرهای اطراف دمشق سه تظاهرکننده کشته و ۱۳ نفر دیگر زخمی شدند.

کشتن سه نمازگزار سوری

رامی عبدل، دیده‌بان حقوق بشر سوریه که دفتر اصلی آن در بریتانیا است در مورد تظاهرات امروز گفت: «دو نفر از معترضان در حالی‌که مسجد علی‌بن ابی‌طالب شهر دیرالزور را پس از نماز جمعه ترک گفته و در تظاهرات شرکت کرده بودند توسط نیروهای شبه‌نظامی طرفدار حکومت که شبیحه نامیده می‌شوند، مورد هدف قرار گرفته و کشته شدند.»

این فعال حقوق بشر افزود: «نفر دیگری که کشته شد به همراه سه معترض که زخمی شدند پس از نماز جمعه مسجد محمد در شهر نوا مورد هدف قرار گرفتند.»

به گفته سازمان حقوق بشر سوریه، یک تظاهرکننده دیگر در شهر کسوه از توابع دمشق با شلیک گلوله زخمی شده است.

کمیته‌های محلی هماهنگی نیز از شش زخمی در حمص، قوریه و دو شهر در اطراف دمشق و حمص خبر دادند.

کریم ریحاوی، مسئول لیگ حقوق بشر سوریه می‌گوید تظاهرات امروز همچنین در دومین شهر بزرگ سوریه حلب، عین‌العرب در ۱۵۰ کیلومتری حلب و در چندین منطقه اطراف درعا در جنوب سوریه علیه حکومت برگزار شده است.

در شهر حمص گفته می‌شود هزاران نفر در محله‌های مختلف به خیابان‌ها آمدند. عمر عدلیب، سخنگوی کمیته‌های محلی هماهنگی نیز از تظاهرات مخالفان حکومت سوریه در ابوکمال در مرز با عراق و در شهر کردنشین قامشلی در شمال شرق گزارش داد.

در دوما، واقع در اطراف دمشق، نیروهای امنیتی به روی تظاهرکنندگان آتش گشودند. یکی از شرکت‌کنندگان تظاهرات دوما به رویترز گفته است معترضان از کشته شدن دو نفر در این تظاهرات خبر داده‌اند اما هنوز نمی‌توان آن‌ را تأیید کرد.

به گفته مخالفان در طول شب گذشته نیروهای حکومتی هشت نفر را در تظاهراتی به حمایت از مخالفان حکومت لیبی کشته‌اند.

در شهر کسوه در اطراف دمشق مردم در تظاهرات خود شعار «تبریک به مردم لیبی» را در دست داشتند.

در شهر زبادانی، واقع در مرز لبنان مردم معترض شعار می‌دادند: «خدا با ماست؛ انقلاب آزادی به ارمغان می‌آورد»

همبستگی با کاریکاتوریست مجروح

در حماه، معترضان با “علی فرصال” کاریکاتوریستی ابراز همبستگی می‌کردند که روز پنجشنبه به وسیله هواداران اسد مورد ضرب و جرح شدید قرار گرفت. آن‌ها پارچه نویسی را حمل می‌کردند که روی آن نوشته شده بود:«علی فرصال، تا مرگ با تو هستیم.»

هنرمند ۶۰ ساله سوری که در حماه سکونت دارد، امروز در بیمارستان تحت درمان قرار گرفت. لباس شخصیهای حامی بشار اسد، روز گذشته او را به شدت کتک زدند و هر دو دستش را شکستند. آن‌ها، او را سپس بیهوش و خون‌آلود در خیابان رها کردند و گریختند.

وعده‌های بی‌نتیجه اسد

بشار اسد، دو هفته پیش در یک تماس تلفنی به بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد اطمینان داده بود که برخورد امنیتی و نظامی با مخالفان به پایان رسیده است. وی در مصاحبه هفته گذشته خود نیز گفت: «بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و باید از طریق سیاسی حل شود.» اما ناآرامی‌ها و درگیری‌ها در سوریه همچنان ادامه دارد.

در حمص، یک تظاهرکننده، در حالی که از سوی مخالفان دیگر تشویق می‌شد، به آسوشیتدپرس گفت:«ما آمده‌ایم تا به رژیم بگوئیم که هیچ چیز تمام نشده، هیچ چیز تمام نخواهد شد و ما، در خانه نخواهیم نشست.»

اعتراض امیر قطر، پشتیبانی چین و روسیه

حمد بن‌خلیفه آل ثانی امیر قطر، اعتراض دوباره به سرکوب‌های سوریه در این میان، حمد بن‌خلیفه آل‌ثانی امیر قطر بار دیگر برخورد ارتش سوریه با مخالفان را به شدت محکوم کرد. خبرگزاری فرانسه به نقل از امیر قطر نوشت: «همه می‌دانند که راه‌حل‌های امنیتی بی‌ثمر است و به‌نظر می‌رسد مردم سوریه حاضر نیستند بعد از این همه بهائی که پرداخته‌اند از خواست‌های خود صرفنظر کنند.»

در حالی که ناآرامی‌های سوریه به‌رغم وعده برگزاری انتخابات آزاد در ماه فوریه آینده کاهش نیافته است، شورای امنیت سازمان ملل متحد رایزنی‌های خود را پیرامون پیش‌نویس قطعنامه‌ای که قرار است برای تحریم رژیم اسد به رای‌گذاشته شود، آغاز کردند.

اما به گزارش خبرگزاری آلمان، نمایندگان چین و روسیه از شرکت در این نشست خودداری کردند. آن‌ها گفتند که کشورهاشان در هرصورت در تحریم سوریه شرکت نخواهند کرد.

روز گذشته خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، خبر داد که بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در یک مراسم افطاری با شخصیت‌های مذهبی این کشور بر لزوم «آگاهی نسبت به توطئه‌هایی که از خارج علیه سوریه برنامه‌ریزی می‌شود و با هدف ایجاد آشوب و اخلال در امنیت و وحدت کشور صورت می‌گیرد»، تأکید نمود و ارتش را «عامل وحدت ملی» دانست.

اسد فشارهای خارجی بر سوریه را به این خاطر دانست که «سوریه مشکل غرب در منطقه است» و آن‌ها می‌خواهند از سوریه «باج‌خواهی» کنند.